Zabawa i bezpieczeństwo 21 - 10 - 2020

W środę 21.10.2020 r. w naszym przedszkolu odbyły się październikowe urodzinki. W grupie starszaków świętował Oskar i Aleksander, a w grupie średniaków Oliwia. Tradycyjnie uroczystość rozpoczęto od modlitwy za jubilatów, wręczenia im prezentów, laurek oraz zdmuchnięciu świeczek na „urodzinowym pucharku”. Po części oficjalnej nastąpił czas na urodzinowe harce - dzieci wzięły udział w zabawach z wykorzystaniem chusty animacyjnej i kolorowych balonów. Nie obyło się także bez pląsów i figli do piosenek z dziecięcego repertuaru.
Następnie przedszkolaki wzięły udział w spotkaniu edukacyjnym, którego celem było zapoznanie się z zawodem ratownika medycznego połączonego z warsztatami udzielania pierwszej pomocy prowadzonym przez panią Elżbietę Zwiech. Nasz gość opowiedział dzieciom o swojej codziennej pracy, która niestety w obecnym czasie jest bardzo utrudniona z powodu epidemii. Ratownicy muszą szybko reagować, by pomagać poszkodowanym, ale muszą też zadbać o swoje zdrowie i w tym pomagają im kombinezony z kapturami, maseczki, rękawiczki i przyłbice- które niestety na pierwszy rzut oka nie kojarzą się z czymś miłym i czasem budzą strach. Pani Ewa by przekonać dzieci, że nie ma się czego bać założyła taki strój i zapewniała, że „pod nim” jest człowiek, który chce pomóc. W dalszej części spotkania przedszkolaki poznały sprzęt do ratowania, który znajduje się w torbie każdego ratownika: rękawiczki, bandaże, szyny, kołnierze ortopedyczne, koce termiczne i utrwaliły numery alarmowe. Najważniejszym punktem warsztatów była nauka ratowania życia, każdy przedszkolak przećwiczył przyjmowanie „postawy ratownika” z zachowaniem zasad higieny i obostrzeń wynikających z aktualnej sytuacji epidemiologicznej, a następnie reanimował misia i fantomu, oraz poznał zasady postępowania podczas zakrztuszenia. Za wielkie zaangażowanie każdy uczestnik otrzymał Dyplom Małego Ratownika. Na koniec edukacyjnego spotkania nasz gość przyłączył się do akcji Cała Polska Czyta Dzieciom i przeczytał książkę Ralfa Butschkowa „ Mam przyjaciółkę ratownika medycznego”. Mamy nadzieję, że dzisiejszy dzień na długo pozostanie w pamięci naszych przedszkolaków i zaowocuje w przyszłości umiejętnością podejmowania „trafnych decyzji”.


Galeria