Spotkanie z Żołnierzem - pamiętamy o Święcie Niepodległości 15 - 11 - 2019

Święto Niepodległości to niezapomniana lekcja patriotyzmu, w której jak co roku uczestniczyli  podopieczni z naszego przedszkola. Wprowadzeniem w tę uroczystość była 06.11.2019 r. wizyta dzieci na Okręgowym Cmentarzu Wojskowym w Brzesku, gdzie przedszkolaki z grupy II i III zapaliły znicze pod pomnikiem dekorując go również flagami i modliły się za poległych.

Główne uroczystości miały jednak miejsce w piątek 08.11.2019 r., kiedy to przedszkolaki z wszystkich grup odświętnie ubrane z kotylionami w barwach biało- czerwonych spotkały się w kaplicy, by wspólną modlitwą rozpocząć 101 Obchody Uroczystości Święta 11 Listopada. Modliły się za Ojczyznę polecając ją Królowej Polski Maryi, ponadto odmówiły dziesiątkę Różańca Świętego w intencji poległych żołnierzy, którzy oddali swe życie, byśmy teraz wszyscy mogli żyć w wolnym kraju.

Następnie dzieci spotkały się ze specjalnie zaproszonym na ten dzień gościem – zawodowym żołnierzem panem Mateuszem Mosio. W trakcie spotkania dzieci poznały codzienne obowiązki żołnierza, a także niebezpieczeństwa z jakimi może spotkać się w swojej pracy. Dowiedziały się także, że żołnierze nie tylko bronią naszej ojczyzny, ale też pomagają w sytuacjach kryzysowych oraz biorą udział w misjach pokojowych poza granicami kraju. Pan Mateusz zachęcał wszystkie dzieci do tego by dużo ćwiczyły i dbały o dobrą kondycję -tak jak to robi każdy żołnierz, ponadto zaprosił chętne przedszkolaki do zabawy „Skok ze spadochronu”. Na koniec spotkania włączył się w Akcję Cała Polska Czyta Dzieciom przypominając zebranym historię „Warsa i Sawy”.

Kolejnym punktem obchodów było spotkanie w holu przy „Kąciku Patriotycznym”, gdzie każdy mógł obejrzeć pamiątki związane z naszą Ojczyzną, wśród nich pamiątkowe zdjęcia, ciekawe książki, albumy, hełmy, miecze i przykuwający uwagę strój lotnika.

O godzinie 1111 cała palcówka włączyła się w Ogólnopolską Akcję Wspólnego Zaśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego”, a następnie każda z grup zaśpiewała specjalnie przygotowaną na ten dzień piosenkę: maluszki „Symbole Polski”, średniaki „Wielkie święto...”, a starszaki „Legiony to...”. Nie obyło się także bez recytacji wiersza Władysława Bełzy „Katechizm polskiego dziecka”. Po tej części przedszkolaki udały się na słodkie małe co nieco i film „Z albumu dziadka- historia Józefa Piłsudskiego”. Ten dzień na pewno na długo pozostanie w pamięci każdego uczestnika.


Galeria