Spotkanie z tradycją w Muzeum 23 - 03 - 2018

W pierwszy dzień wiosny 21.03.2018 r. grupa „Aniołków” i „Promyczków" wybrała się do Tarnowa, by w Muzeum Etnograficznym uczestniczyć w warsztatach wielkanocnych połączonych z lekcją muzealną.

Dzieci wysłuchały prelekcję na temat zwyczajów wielkanocnych związanych z okresem Wielkiego Postu i Wielkiego Tygodnia. Oglądały stare zdjęcia i przedmioty m.in.: formy do pieczenia babek, baranków, kołatki i pisanki wykonywane różnymi technikami. Następnie, przedszkolacy pod bacznym okiem artystek z muzeum wykonywały wielkanocne palmy z trzciny wodnej, zielonych gałązek oraz ręcznie wykonanych kwiatów bibułowych. Całe spotkanie zakończył pokaz wykonywania pisanki techniką batikową z wykorzystaniem gorącego wosku.

Dodatkową atrakcją dla naszych dzieci była możliwość oglądania wystawy wielkanocnej organizowanej na terenie muzeum. Wzrok oglądających przykuwały kolorowe, różnych wielkości pisanki i palmy ozdobione na wiele sposobów. Na przystrojonych stołach leżały niepowtarzalne, typowo wielkanocne wypieki i potrawy wśród nich: mazurki, makowce, baby, chleby, smalec, boczek itp.

Po tak bogatym w wrażenia dniu, z własnoręcznie wykonanymi palmami i pomysłami na domowe pisanki, dzieci wróciły do przedszkola na obiad.

Galeria