Grudniowe zajęcia w RCKB 10 - 12 - 2017

Dnia 4 grudnia, chociaż było zimno i chodniki pokrył świeży śnieg, grupa Aniołków udała się na kolejne zajęcia biblioteczne do RCKB w Brzesku. Tym razem dzieci poznały zawód górnika – nie przez przypadek, gdyż to właśnie tego dnia przypada Barbórka, czyli święto Górników. Na początek spotkania dzieci rozwiązały zagadkę o kopalni. Wiedziały też, że z kopalni można wydobyć nie tylko węgiel, ale też sól, i złoto, i diamenty… Później, co odważniejsze, oglądały z bliska bryłki węglanie przejmując się wcale, że pobrudzą im ręce, chociaż mogły założyć rękawiczki. Dzieci sprawdzały również, czy węgiel rozpuści się w wodzie – nie rozpuścił się, a jedynie zafarbował wodę na czarno. Nasze „Aniołki” dowiedziały się również, że węgiel służy nie tylko do palenia, ale również ma zastosowanie w kosmetyce i lekach. Testowi rozpuszczania w wodzie poddana również została sól. Tutj efekt końcowy był nieco inny – sól się rozpuściła, woda pozostała bezbarwna, zmienił się za to jej smak! Niektórzy chętnie spróbowali i stwierdzili, że smakuje podobnie jak ta z morza. Dzieci oglądały także ilustrację górnika w stroju galowym. Dowiedziały się, że symboliczne kolory górnika to czarny – symbolizujący czerń węgla a także ciemność pod ziemią; oraz zielony – symbol tęsknoty za światem zewnętrznym, za zielenią. Na koniec spotkania dzieci ruchem opowiadały historię, jak powstawał węgiel od czasów prehistorycznych, oraz utrwalały zdobyte wiadomości rozwizując quiz „Co wiecie o górnikach?”. Na pamiatkę dzieci otrzymały kolorowankę przedstawiającą górnika. Powrót do przedszkola był równie przyjemny: korzystając z okazji, że spadł pierwszy w tym roku śnieg, „Aniołki” oddały się białemu szaleństwu – rzucały się śnieżkami, lepiły bałwana, wykorzystując na oczy i guziki podarowany przez panią w bibliotece węgielki.

Galeria