Obchody Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych maj 2017 18 - 05 - 2017

           W poniedziałek 08.05.2017 r. rozpoczęliśmy w naszym przedszkolu obchody  Małopolskich Dni Godności Osób Niepełnosprawnych. Tuż po śniadaniu, cała przedszkolna społeczność, zebrała się w kaplicy Sióstr Służebniczek, by rozpocząć te wydarzenia wspólną modlitwą, za osoby niepełnosprawne, ich rodziny i  opiekunów. Dzieci odśpiewały hymn przedszkola „Faustyno, patronko nasza”- nie obyło się również, bez pieśni maryjnych, wszak te dni poświęcone osobom niepełnosprawnych w naszym rejonie  trwają w miesiącu maryjnym.
            Po modlitwie dzieci z poszczególnych   grup spotkały się  z gościem z „dalekiego kraju”
z s. Mariną Orłową, która przybyła do nas z odległej Syberii, z rejonu Jeziora Bajkał. Siostra, z pochodzenia Rosjanka, bardzo dobrze znała język polski, więc komunikacja z naszymi przedszkolakami nie była w żaden sposób zakłócona.  Siostra opowiedziała o swoim rejonie pokazując ciekawe zdjęcia. Opisała również jak wygląda jej praca w przedszkolu. Zaprosiła także dzieci do zabaw, w czasie których  śpiewała rosyjskie piosenki.  Na koniec spotkania zrobiła sobie z dziećmi  pamiątkowe zdjęcia  i obiecała, że jeśli będzie miała jeszcze taką sposobność ponownie nas odwiedzi.
            Tuż po spotkaniu  z siostrą  Mariną dzieci z grupy integracyjnej wzięły udział w zajęciach prowadzonych metodą Knillów „Program Aktywności”, pod kierunkiem pani Teresy. Dzieci z uwagą ćwiczyły, wsłuchując się jednocześnie w ciekawy akompaniament muzyczny,  a zaraz potem podzielone na mniejsze grupy udały się na Salę Doświadczania Świata, by podczas harców w basenie z kulkami i łóżku wodnym mogły stymulować wszystkie  zmysły.

            W drugim dniu obchodów Małopolskich  Dni Godności Osób Niepełnosprawnych w nasze progi zawitali niesamowici goście. Byli to reprezentanci zespołu regionalnego „Krakowiacy Ziemi Brzeskiej”. Wśród nich była pani Regina Głuszek, która opowiedziała zebranym historię zespołu, który na dzień dzisiejszy składa się z 40 osób. Opisała również stroje, które miały już ponad 50 lat.
           Goście zaprezentowali małej widowni podstawowe kroki krakowiaka- cwał i krzesany oraz figury zwane houbcami. Na sam koniec  goście zaprosili przedszkolaków do wspólnej taneczno- śpiewanej zabawy : ”O jak miło i wesoło”,” Patrzcie , patrzcie jak wesoło” oraz do pamiątkowego zdjecia.

           W czwartek 11.05.2017 r. dzieci z przedszkolakami wspólnie z wychowawczyniami i opiekunami udały się do Regionalnego Centrum  im. Jana Pawła II w Brzesku, na konfrontacje teatrów dzieci i młodzieży teatralne lustra. Przedszkolaki obejrzały dwa przedstawienia: „Nibylandia” w wykonaniu grupy Misz Masz” ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Brzesku  oraz „Dziób w dziób” w wykonaniu grupy” Kagami Małe”ze szkoły nr 10 w Tarnowie
            Oba przedstawienia przykuły uwagę naszych dzieci, grą aktorską młodych wykonawców, tańcami i strojami. Po tak udanym przedpołudniu dzieci spacerkiem udały się na pyszny obiad.

           W piątek, 12.05.2017r., do naszego przedszkola przybyli liczni goście z zaprzyjaźnionych placówek, którzy wspólnie z nami obchodzili Tydzień Godności Osób Niepełnosprawnych. W tym dniu dzieci z grupy „Promyczków” wystąpiły przed zaproszoną publicznością z przedstawieniem pt. „Bal w pokoiku misiów i lal”. Spektakl wzbudził duży entuzjazm wśród widzów, którzy nagrodzili młodych aktorów brawami, a na koniec dołączyli do tańczących, wykonując wspólny taniec. Po tym miłym akcencie, który jeszcze lepiej pozwolił się zintegrować, przyszedł czas na dalszą wspólną zabawę oraz poczęstunek, które przebiegały w radosnej atmosferze. W ten sposób zakończyliśmy w naszym przedszkolu kolejne wspólne obchody Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych.

 

ZDJĘCIA Z NASZEGO ŚWIĘTOWANIA