TYDZIEŃ GODNOŚCI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH 2016 19 - 05 - 2016

Po raz kolejny nasze przedszkole przyłączyło się do uroczystości związanych z obchodami Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych, którego ideą jest propagowanie aktywnych postaw osób niepełnosprawnych oraz ich pozytywnego wizerunku w społeczeństwie. W ciągu kilku tych dni dzieci z naszego przedszkola brały udział w ciekawych wydarzeniach o charakterze integracyjnym, edukacyjnym, kulturalnym, rehabilitacyjnym i rekreacyjnym. Oto one:
 
W poniedziałek 09.05.2016r. przedszkolaki z grupy integracyjnej „Aniołków dobrych uczynków” wraz z S. Sylwią i paniami udały się do Tarnowa. Najpierw dotarły do przedszkola Sióstr Służebniczek, gdzie integrowały z innymi dziećmi, poprzez swobodne zabawy na sali przedszkolnej, udział w zajęciach rytmicznych, jak również na harcach w ogrodzie przedszkolnym. Po tak mile spędzonym czasie skosztowały pyszny polowy posiłek i udały się do Katedry Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Tarnowie, gdzie uczestniczyły we Mszy Św. dla osób niepełnosprawnych, ich rodzin i przyjaciół.
Tuż po Mszy Św. dzieci wspólnie z setkami innych uczestników wzięły udział w „Marszu Godności”- maszerując ulicami Tarnowa.
We wtorek 10.05.2016r. przedszkolaki z grupy II „Aniołków dobrych uczynków” oraz z grupy III „Serduszek” wraz z Siostrami i Paniami udały się do Tarnowskiego Publicznego Przedszkola nr 31 w celu integracji przedszkoli w ramach projektu „Miasteczko komunikacyjne dla każdego”. Po przybyciu na miejsce przedszkolaki zostały powitane przez panią dyrektor przedszkola, wysłuchały prelekcji przedstawicieli Straży Miejskiej na temat bezpieczeństwa na drodze. Następnie wzięły udział w konkursie wiedzy teoretycznej o ruchu drogowym z udziałem Jury. Po części konkursowej, w czasie której wszyscy uczestnicy świetnie się bawili, dzieci wzięły udział w licznych atrakcjach, o które postarali się organizatorzy, między innymi: jeździły po miasteczku komunikacyjnym na rowerkach, hulajnogach, malowały kredą po ulicy, bawiły się w zabawy tropiące w ogrodzie przyszkolnym i zostały zaproszone na słodki poczęstunek. Po tak dniu pełnym w atrakcje, tuż przed powrotem do przedszkola s. Sylwia zrobiła wszystkim uczestnikom wycieczki niespodziankę i zaprosiła do pizzerii.
W środę, przedszkolaki uczestniczyły także w niezwykle ciekawych i pomysłowych warsztatach mydlarskich, podczas których własnoręcznie, z wykorzystaniem różnych elementów dekoracyjnych, zrobiły mydła o różnych zapachach, kolorach i kształtach. Tuż po warsztatach przedszkolaki z grupy integracyjnej wzięły udział w zajęciach specjalistycznych, które poprowadziła pani Iza- psycholog i pani Teresa-nauczyciel wspomagający. Dzieci uczyły się o swoich emocjach i sposobach ich wyrażania, jak również poznawały świat za pomocą wszystkich zmysłów: dotyku, słuchu, węchu, smaku i wzroku.
 


W czwartek dzieci z grupy „Aniołków dobrych uczynków” zadebiutowały ze swoim przedstawieniem „Przygody Szewczyka Dratewki” przed wspaniałą publicznością- przedszkolakami i wychowawczyniami z Niepublicznego Przedszkola Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej w Brzesku oraz Prywatnego Przedszkola „Cypisek”. Po przedstawieniu wszystkie dzieci uczestniczyły w zabawach ruchowo na placu zabaw, które poprowadziła pani Marysia. Radości i uśmiechu nie brakowało żadnemu dziecku. Całość dopełniła piękna słoneczna pogoda, która sprzyjała integracji.
Piątek był dniem odwiedzin – przed obiadem dzieci z wszystkich grup uczestniczyły w niezapomnianym i pouczającym spotkaniu z panią Ewą Dudek- osobą niewidomą, która opowiedziała dzieciom o swoim życiu oraz sposobach radzenia sobie w różnych sytuacjach. Gość zaprezentował przedszkolakom sposób pisania alfabetem Braillea, a także wziął udział w akcji  „Cała Polska Czyta Dzieciom” - czytając książeczki przystosowane dla osób niewidomych.
Tuż po obiedzie wszystkie przedszkolaki uczestniczyły w wielkim wydarzeniu muzycznym- koncercie młodych artystów ze Szkoły Muzycznej I stopnia w Brzesku. Wspaniali wykonawcy, pojedynczo, w duetach i kwartetach- grali utwory muzyki klasycznej i folklorystycznej, na fortepianie, skrzypcach, kontrabasie, oboju, flecie, akordeonie i saksofonach. Na koniec goście włączyli się w akcję „Cała Polska Czyta Dzieciom” czytając książkę autorstwa pani Ewy Stadtmuler „Gdzie mieszka muzyka?”


 

ZDJĘCIA Z WYDARZEŃ W TYGODNIU GODNOŚCI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH